Emily & Laurence Alison – 4 spôsoby ako prečítať ľudí v akejkoľvek situácii

Každý z nás musí v živote komunikovať s komplikovanými ľuďmi. Či už chceme od suseda, aby posunul plot alebo od šéfa, aby nám zdvihol plat. Občas máme čo robiť, aby sme sa vyhli hádke a dosiahli to, o čo nám ide. Ale ako môžeme nájsť spoločnú reč aj s tými najťažšími povahami?

počet strán: 296

rok vydania: 2020

žáner: psychology

moje hodnotenie: 10/10


O AUTOROCH

Emily & Laurence Alisonovci sú renomovaní psychológovia, publikujúci autori a medzinárodne uznávaní špecialisti na komunikáciu s teroristami, vypočúvanými podozrivými a nebezpečnými zločincami. Učia svojich klientov ako komunikačné princípy, overené mnohoročnou praxou a spoluprácou s policajnými vyšetrovateľmi, uplatniť aj v bežnom živote.

Svetoví lídri vo forenznej psychológii sa špecializujú na tie najťažšie možné situácie – výsluchy páchateľov vážnych zločinov. Poskytujú poradenstvo a školia príslušníkov polície, bezpečnostných agentúr, FBI a CIA ako zaobchádzať s mimoriadne nebezpečnými podozrivými, keď ide o veľa.

Ľudia sú rovnako úžasní ako západy slnka, ak im to dovolíte. Keď sa pozerám na západ slnka, tak si nevravím: „Zjemni trochu tú oranžovú na pravej strane.“ Nepokúšam sa dostať na západ slnka pod kontrolu. S úžasom sledujem, ako prebieha.“ – Carl Rogers


KĽÚČ KU KOMUNIKÁCII

Neverbálnej komunikácii by sa mala prisudzovať rovnaká dôležitosť ako tej verbálnej. (viac sa môžete dozvedieť tu: NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA) Schopnosť nadviazať spojenie s druhými ľuďmi je v živote základnou zručnosťou pre vytváranie pevných a blízkych vzťahov, no môže byť rozhodujúca aj v profesionálnom kontexte. Keď si však vypočujeme tých druhých, umožní nám to pochopiť ich ciele a zvážiť, či sú v súlade, alebo naopak v protiklade s tými našimi.

Načúvať potrebám iných ľudí nám pomôže, aby sme sa rozhodli, či dokážeme nájsť kompromis, alebo sa budeme musieť držať svojho názoru a prečkať búrku. Naučiť sa počúvať, pokúsiť sa pochopiť tých druhých a uprednostniť to pred vlastnou potrebou byť vypočutý je ten najjednoduchší, no zároveň najdôležitejší krok k vybudovaniu raportu.

Scout, ak sa naučíš tento jednoduchý trik, dokážeš s každým lepšie vychádzať. Nikdy toho druhého skutočne nepochopíš, pokiaľ sa na veci nepozrieš z jeho uhla pohľadu, kým sa nevžiješ do jeho kože a neprejdeš sa v nej.“ – Atticus Finch


ČO JE TO RAPORT?

Najčastejšie sa tento termín používa na označenie situácie, keď dvaja ľudia nadviažu spojenie, napoja sa na seba alebo si „sadnú“. Inými slovami, k raportu dôjde, keď sa dvaja ľudia „naladia na tú istú vlnovú dĺžku.“ Znie to tak prosto a jednoducho. I keď ho nevieme opísať, pravdepodobne rozlíšime, kedy k nemu dôjde a kedy nie.

Raport si vyžaduje spoľahlivú a všestrannú sadu interpersonálnych zručností, tak ako aj schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých a prispôsobiť sa. Alisonovcov v roku 2012 najali, aby sa stali súčasťou Skupiny pre vypočúvanie zadržaných vysokého významu, ktorej cieľom bolo skúmať a zefektívniť vypočúvanie osôb podozrivých z teroristických trestných činov okamžite po ich zatknutí a predísť tak ďalším teroristickým útokom.

V knihe opisujú, že ich hlavnou myšlienkou výskumu bolo práve nájsť inú alternatívu získavania informácii ako prostredníctvom mučenia, apelovania, nepretržitého nátlaku alebo vyhrážania sa. Potvrdili, že pri predchádzajúcich vyšetrovaniach touto tvrdou technikou nikdy nikto nedosiahol žiadny efekt. Namiesto toho priniesla v najlepšom prípade nepresnú informáciu, najčastejšie však žiadnu.

Emily, Laurance a mnohí iní vedci sa zhodli na tom, že vytvorenie raportu alebo akéhokoľvek spojenia je ten najspoľahlivejší spôsob, ako sa dopracovať k informáciám. Dobré policajné výsluchy by sa nemali zakladať na manipulácii, klamstve a nátlaku, rovnako ani vzťahy s ľuďmi, ktorí sú nám blízki. Hlavnou podstatou ľudského prístupu je, že to, či zadržaný prehovorí, závisí iba od neho. Ak sa mu situácia a okolnosti vysvetlia úprimne a s rešpektom, je väčšia pravdepodobnosť, že začne s vyšetrovateľom komunikovať.

Slová, také nevinné a bezmocné, keď stoja v slovníku, ale aké mocné pre dobro a zlo sa stávajú v rukách toho, kto vie, ako ich skombinovať.“ – Nathaniel Hawthorne


BUDOVANIE RAPORTU

V knihe sa nachádzajú dva kľúčové aspekty pri budovaní raportu. V prvej časti sa dozvedáme o štyroch základných kameňoch raportu (ČEAR):

  • čestnosť
  • empatia
  • autonómia
  • reflexia

Druhý aspekt pokrýva štyri základné komunikačné štýly. Sumarizujú sa tak, že každý z nich sa predstaví prostredníctvom niektorého z totemových zvierat.

  • tyrannosaurus rex – konfrontácia
  • myš – kapitulácia
  • lev – kontrola
  • opica – spolupráca

Každý z daných štýlov sa v knihe podrobne rozoberá a zobrazuje, ktoré zviera použiť v širokej škále rozmanitých situácií. Takisto sa vieme dozvedieť, aký „zvierací štýl“ je nám najbližší. Na základe čoho môžeme začať rozvíjať svoje interpersonálne schopnosti a naučiť sa umeniu vytvárania raportu.

Tyrannosaurus rex je objektívny, rázny, priamočiary a účelný, no nikdy nie je nepríjemný a je v ňom priestor pre empatiu, ako aj pre všetky ostatné princípy.

Lev sa týka sebaobetovania, zohľadňovania druhých a v konečnom dôsledku ich sebaistom usmernení. Je prísny, ale spravodlivý.

Opica vie zachovať pokoj a dokáže priniesť na párty humor a srdečnosť. Hľadá vo veciach to dobré, vidí veci pozitívne a pracuje pre tímovo.

Myš je skutočne účinný spôsob, ako pochopiť niečie myšlienky, pocity, názory a hodnoty.


UKÁŽKA ČEAR

Predstavte si, že váš otec má okolo sedemdesiatky. Odjakživa bol nesmierne sebestačný, fyzicky zdatný a je hrdý na to, že je schopným a praktickým mužom. Nedávno však uňho lekári začali mať podozrenie na makulárnu degeneráciu sietnice, ktorá mu začína poškodzovať zrak. Obávate sa o jeho schopnosť šoférovať, pretože by mohol mať nehodou a ublížiť sebe alebo niekomu inému. Rovnako však viete, aká rana by to bola pre jeho nezávislosť, ak by viac nemohol šoférovať. Sotva si dokážete predstaviť, ako asi bude vyzerať konverzácia, keď mu budete musieť navrhnúť, aby šoférovanie zavesil na klinec. Tušíte však, že sa tejto téme nemôžete vyhýbať donekonečna.

Aby ste zlepšili svoje šance na úspech, pokúste sa načrtnúť konverzáciu použitím princípov ČEAR.

Môže to vyzerať napríklad takto:

VY: Ocko, musím sa s tebou o niečom porozprávať a nemyslím si, že to bude jednoduchý rozhovor (empatia). Musím sa s tebou porozprávať o tvojom zraku a o tom, ako ovplyvňuje tvoje schopnosť šoférovať (čestnosť).

OTEC: (Bez toho, aby čo i len zdvihol zrak.) Môj zrak je v poriadku a rovnako tak aj moje šoférovanie. Žiadny problém tu nie je.

VY: Dobre, ale robím si starosti pre makulárnu degeneráciu. Doktor povedal, že napreduje a začína mať vplyv na centrálnu časť sietnice (čestnosť). Viem, aké je pre teba šoférovanie dôležité (empatia) a viem, že by sme obaja urobili čokoľvek, len aby sa to vyriešilo (empatia), no bojím sa, že ak sa to zhorší, mohol by si spôsobiť nehodu a zraniť seba alebo niekoho iného (čestnosť).

OTEC: (Nahnevane zdvihne zrak, očividne podráždený.) Čiže ty chceš, aby mi vzali vodičský preukaz? Po tom, čo som jazdil dlhšie, ako ty vôbec dýchaš, navyše bez jedinej nehody, mi chce moje vlastné dieťa zakázať, aby som šoféroval?!

Dôležitá je reakcia:

VY: Ocko, chápem, že sa na mňa hneváš za to, že som to vytiahol a vyznieva to, akoby si mal pocit, že na teba útočím (reflexia).

OTEC: Viem, že na mňa neútočíš, ale robíš si zbytočné starosti.

VY: Skutočne v to dúfam oci. Máš pravdu, za celé tie roky si nemal nehodu, si skvelý šofér (reflexia), ale taktiež sa treba pozrieť pravde do očí a priznať, že tvoj zrak sa bude už zhoršovať (čestnosť). Koniec koncov, si jediný, kto vie, či sa to už na tebe neprejavuje. Skutočne chcem, aby to, že prestaneš jazdiť, bolo tvojím rozhodnutím a nie niekoho iného (autonómia).

OTEC: Ja viem (povzdychnutie).

VY: Len by som chcel, aby sme sa o tom vedeli porozprávať, keď to začne byť problém (čestnosť). Nič z toho nie je tvoja chyba (empatia), no predstava, že by si mohol mať nehodu, ma na smrť desí (čestnosť).

OTEC: Ja viem, ani ja nechcem, aby k tomu došlo. Ak mám byť úprimný, teraz to naozaj ešte nie je problém. Sľubujem, že to ale nespustím z očí, haha! Všimol si si ten ťah? (otcovo vtipkovanie) Ale vážne, ak by sa to zhoršovalo alebo ak by mi to začalo spôsobovať problémy, dám ti vedieť. Nešoféroval by som naďalej, ak by som mal pocit, že môžem niekomu ublížiť.

„Keď pochopíme súvis medzi tým, ako žijeme a ako dlho žijeme, zistíme, že tento vzťah je jedným z najrozhodujúcejších faktorov nášho prežitia.“ – Dean Ornish


NÁJDITE SVOJ ZVIERACÍ TYP

Časť knihy sa sústreďuje tiež na analýzu a výskum konkrétnych zvieracích štýlov, ktoré nám povedia bližšie, ktorý je nám najbližší a pri ktorom narážame na najväčšie problémy. Dovolia nám pochopiť, v ktorom štýle sme najsilnejší a ktorý nám prirodzene sedí najmenej. Vďaka tomu vieme odhaliť oblasti, v ktorých sme prirodzene silný a zvýraznia sa tie, kde svoje schopnosti musíme viac rozvíjať.

Aj ja som sa „zúčastnila“ tejto aktivity, kde som prostredníctvom tabuľky udeľovala body za jednotlivé kategórie. Konala som inštinktívne a veľmi výrazne som tiež nad tým nepremýšľala. Následne, keď všetky riadky mali svoje hodnotenie, spočítala som body. Potom som si ich preniesla do ďalšej tabuľky a neskôr do dobrého a zlého zverokruhu. Ako výsledok sa mi zobrali moje silné a slabé stránky. Veľmi ma prekvapilo, že mi nevyšlo jedno špecifické zviera, ale viacero. Veď ako sa hovorí vždy je lepšie byť všestranný ako nerobiť nič. Hlavne to platí v dobrom kruhu, kde to signalizuje veľké plus. Tiež som sa „uistila“ na mojich slabých stránkach, na ktorých budem ešte musieť popracovať a posilniť ich. Rovnako platí, že silné stránky môžu byť zároveň často aj našou Achillovou pätou a treba si dávať na ne pozor a nebrať ich ako samozrejmosť.


ZMYSLUPLNÉ VZŤAHY

Laurence pod touto tematikou vyzdvihuje poznatok z výskumu, že kontakt s druhými ľuďmi má rozhodujúci vplyv na zachovanie nášho nielen duševného, ale aj fyzického zdravia. To, čo sa extrovertovi môže javiť ako osamelosť, môže pre introverta stelesňovať sladkú samotu. Izolovať napríklad niekoho od ostatných zadržaných vo väzení je možno efektívne, no zdá sa, že následky takejto izolácie daného jednotlivca prenasledujú dlho po tom, ako opustí väzenskú celu, dokonca presahujú aj do života po prepustení.

Každý, kto sa s týmto stretol potom vie, že osamelosť neznamená to isté ako byť osamote. Osamelosť nie je len citovým trápením, je to priam tichý zabijak. Sociálna izolácia dokáže zvýšiť riziko predčasnej smrti až o 20 percent. Môže ísť o pridružené zdravotné problémy, napríklad zvýšený krvný tlak, poruchy spánku, či rozvinutie demencie.

„Samota v sebe skrýva zvláštnu, no jedinečnú krásu.“ – Liv Tyler

Aj ja som sa už pár krát prichytila v situáciách, kedy som si povedala, že vždy je lepšia samota, ako falošná spoločnosť. Som celkom presvedčená, že samota je prirodzená a patrí k životu, avšak má svoje hranice. Človek prichádza na svet sám a aj odchádza z neho sám. Aj keď je obklopený ľuďmi. Pre mňa je samota veľmi dôležitá. Je to príležitosť pre mňa spoznať samú seba, vyznať sa v sebe, oddýchnuť si od spoločnosti a možno aj prehodnotiť, či žijem svoj život.

„Samota je krásne miesto na návštevu, ale smutné miesto na život.“ – Josh Billing


Aký je môj celkový dojem?

Táto kniha je spoločným dielom ľúbiacej sa dvojice. Bola príjemnou, no zároveň všetko pohlcujúcou, ako aj nezvyčajnou, ale vďačnou knihou. Poznám len zopár takýchto kníh, ktoré vzišli z pera manželských dvojíc a preto si takú každú jednu treba vážiť. Ako Emily a Laurence povedali:

„Bez toho druhého by sme mali menej ako polovicu knihy a jeden bez druhého by sme mali menej ako jedného celistvého človeka.

Predtým, ako začneme uvažovať nad tým, že by sme zmenili niektorú časť toho, ako sa správame voči ostatným, musíme najprv preskúmať svoje vnútro. A práve táto kniha je jednou veľkou inšpiráciou a uvedomením si, či sa správame tak ako by sme sa mali alebo len reagujeme pod impulzom našich emócií.

Dielo napísané do detailov zaujme aj človeka, ktorý sa dostane k tejto knihe úplne náhodou a nebude mať problém jej porozumieť. Veľmi sa mi páčilo ako sa manželia Alisonovci snažili pri každej kapitole a téme vysvetliť na svojej vlastnej skúsenosti z práce (z prostredia FBI, CIA, ministerstva obrany a vnútornej bezpečnosti…) dobré a zlé veci alebo čomu sa vyhnúť pri tvorení raportu. Text podopĺňajú rôzne grafy, obrázky a tabuľky, ktoré ešte podrobnejšie rozoberajú danú problematiku.

Knihu Na jednej vlne: 4 spôsoby ako prečítať ľudí v akejkoľvek situácii určite odporúčam milovníkom komunikácie, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tom ako nadviazať spojenie s druhými ľuďmi a vytvoriť pevné a blízke vzťahy. Pokiaľ aj vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť prostredníctvom kníhkupectva Panta Rhei: https://www.pantarhei.sk/281360-na-jednej-vlne-styri-sposoby-ako-precitat-ludi-v-laurence-alison-emily-alison


ALOHA, Sarah❤️

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *