Colleen Hoover: Verity

Kde sa skrýva pravda?

počet strán: 296

rok vydania: 2020

žáner: psychologický triler (s prvkami romantiky)

hodnotenie: ✰5/5✰

Verity Moodboard na Pintereste


Colleen Hoover je autorkou niekoľkých slávnych romantických BookTok kníh. Určite ste sa už stretli s knihou Ugly Love, November 9 alebo It ends with us. (Našu recenziu nájdete tu: It Ends With Us)

V tejto knihe však siahla po úplne odlišnom žánri ako sú jej ľúbostné romány. V psychologickom trileri s názvom Verity dokáže skutočne nahnať zimomriavky počas čítania. Štýlom písania sa dostáva čitateľom pod kožu a prostredníctvom ja-rozprávania umožňuje vžiť sa do hlavnej postavy, ktorou je neveľmi známa autorka trilerov. Teraz však rozprávačka Lowen dostáva príležitosť, ktorá môže zmeniť celú jej kariéru od základov.


Kto je Lowen?

Na začiatku príbehu sa oboznámime so spisovateľkou Lowen, ktorá na tom nie je finančne najlepšie. Po tom ako jej zomrela matka a nechala jej kopu dlhov je pre ňu všetko náročnejšie. Kariéra autorky nie je jedna z tých, ktoré vynášajú desaťtisíce za mesiac…

“I’m the awkward writer who posts a picture of my book and says, “It’s an okay book. There are words in it. Read it if you want.”

Pokiaľ nie ste autorkou najpredávanejších trilerov, tak ako Verity Crawford. Verity utrpela vážne zranenia pri dopravnej nehode po tom, ako jej zomreli dcéry a preto nedokáže dokončiť svoju knižnú sériu. Kvôli tejto udalosti jej manžel hľadá spoluautorku, s ktorou by mohla Verity svoje dielo dokončiť.

“The world was her manuscript. No surface was safe.”

Toto je chvíľa, kedy sa všetko začína komplikovať. Lowen miluje písanie, avšak spojiť sa so známou spisovateľkou, ktorá už má státisíce sledovateľov? Fanúšikovia očakávajú obrovské a neočakávané zvraty v nasledujúcich knihách, autogramiády a rozhovory s novou spisovateľkou, ktorá má dokončiť Veritino veľdielo. To pre ňu znie ako príliš veľká výzva, ktorú nie je pripravená zdolať. To je dôvod, prečo sa rozhodne písať pod pseudonymom.

„Most people come to New York to be discovered. The rest of us come here to hide.“

Ďalšou prekážkou je, že sa musí na pár dní nasťahovať do domu, kde býva Verity, jej manžel Jeremy a syn Crew. Prichádza sem s nádejou aj napriek tomu, že to bude sprvu trochu nepríjemné. Verí, že aspoň bude mať dostatok poznámok a bude sa môcť dostať do hlavy spisovateľky, ktorú väčšmi obdivuje. Nečaká však, že sa dostane až takto ďaleko…


Má byť autobiografia pravdivá?

Objaví neoficiálnu autobiografiu, ktorú Verity napísala. Nemala v úmysle čítať ju, aspoň zo začiatku nie. No po tom ako prečíta prvé stránky mrazivých priznaní, všetko sa skomplikuje. Číta stránku za stránkou o Veritiných spomienkach na minulosť, na jej život s Jeremym, ako zomreli jej dcéry…

“An autobiography encouraging the reader to like the author is not a true autobiography. No one is likable from the inside out. One should only walk away from an autobiography with, at best, an uncomfortable distaste for its author. I will deliver.”

Lowen sa rozhodne nepovedať Jeremymu o tom, čo našla. Nechce mu ublížiť, pretože vidí, aký je milujúci manžel a starostlivý otec. Myslím, že sama Lowen nechce pripustiť, že to čo si práve prečítala je pravda.

Po niekoľkých dňoch sa v dome začnú diať podozrivé a nevysvetliteľné veci. Lowen sa necíti bezpečne, a predsa ostáva, aby mohla dokončiť aspoň koncept prvej knihy a dostať svoj honorár.

Neočakávala však, že odhalí pravdu a nielen jej život, ale aj život Jeremyho sa obráti o 180 stupňov. Alebo objaví len časť pravdy a zvyšok zostane nevyriešený? Čomu z Veritiných poznámok vlastne môže dôverovať? Je Verity tým, za koho ju ľudia pokladajú alebo je niekým úplne iným?

„I think the idea of me is better than the reality of me.“

Verity. Kde len začať? Toto bol skutočný page-turner, ja sama som túto knihu prečítala za 2 dni. Jednoducho som ju nedokázala odložiť. Vtiahla ma do deja prvým stretnutím s tajomným mužom za nepriaznivých okolností a následnou ponukou, ktorú nemožno tak ľahko odmietnuť.


Výrazné postavy

Postavy, ktoré v knihe vystupujú sú diametrálne odlišné a pritom tvoria dokonale ucelené komplexné dielo. Každá postava dáva príbehu niečo, čo ho posúva vpred a necháva nás lapať po dychu.

„But there is no light where we’re going. This is your final warning. Darkness ahead.“

Hlavnou postavou je Lowen, introvertná spisovateľka s geniálnou mysľou. Na druhú stranu je však nesmelá, nepriebojná a dalo by sa povedať že nevýrazná. Nemá nápadnú povahu, ktorou by sa odlišovala od ostatných, je prostá a napriek tomu fascinujúca.

Ďalšou postavou je Jeremy, starostlivý otec, milujúci manžel a skrátka tragická postava.

“As much as I try to forget where it all started to go wrong, I was cursed with this mind that never forgets a single thing.”

Pravdepodobne najdôležitejšou postavou knihy je Verity. spisovateľka najpredávanejších trilerov, ktorú nespoznávame prostredníctvom dialógov, ale cez rozprávanie ostatných ľudí a jej šokujúcu autobiografiu.

„I stretch truths where I see fit. I’m a writer.“


Moje hodnotenie

Štýl, ktorým bol príbeh napísaný je definitívne pútavý. Kniha sa číta veľmi ľahko a dej postupuje pomerne rýchlo. Páčilo sa mi aj to, že autorka sa nesnaží zapracovať do diela zbytočné klišé alebo typické strašidelné scény z trilerov, o ktorých sme predtým čítali snáď miliónkrát.

Naopak, autorka využíva posadnutosťvnútorný svet postavy, aby vykreslila hrôzu a nahnala čitateľom zimomriavky. Myslím, že aj zvrat, ktorý v knihe nastal bol dych berúci a jeden z tých, pri ktorých musíte na chvíľku zastaviť, pretože premýšľate, či ste to správne prečítali.

“I needed for the imaginary version of my world to be darker than my real world. Otherwise, I would have wanted to leave them both.”

Knihu by som odporučila fanúšikom trilerov, ktorí chcú niečo trochu iné ako to klasické, ale taktiež fanúšikom Colleen Hoover, ktorí možno obvykle neinklinujú k tomuto žánru.

Aj napriek tomu, že je to psychologický triler, vidíme tu aj typické znaky autorky – postupné odhaľovanie tajomstievminulosti jednotlivých postáv, motív lásky a zrady a, samozrejme, sú tu aj spicy scény. Veľkým plusom bolo aj to, že autorka nevyužívala nadbytočné opisy.

Tiež sa mi veľmi páčilo, že do poslednej chvíle si nemôžeme byť istí, čo je pravda a postupná gradácia napätia, ktoré vo vás kniha vyvolá. Po dočítaní poslednej stránky ostanete jednoducho v šoku s mnohými nezodpovedanými otázkami, nad ktorými budete premýšľať ešte niekoľko týždňov.

“No matter which way I look at it, it’s clear that Verity was a master at manipulating the truth. The only question that remains is: Which truth was she manipulating?”


Myslím, že svoje hodnotenie nemusím viac vysvetľovať. Štýl písania, napätie, manipulácia, láska, prekvapujúci zvrat, brilantne napísané dielo.  5/5!

Sending love,

Lenka<3

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *