Daisy Jones and The Six – Zaslúžený BookTok hype?

Každý pozná Daisy Jones & The Six, ale nikto nevie dôvod ich rozpadu na absolútnom vrchole slávy… až doteraz.

počet strán: 385

rok vydania: 2019

žáner: historical fiction

moje hodnotenie: ⭐5/5⭐

Daisy Jones and The Six Moodboard


Sedemdesiate roky sú späť!!

Áno, éra Eltona Johna alebo Cher. Doba, keď vypredávali štadióny a chodili po svetových turné. Niekoľko zdrojov hovorí o tom, že sedemdesiate roky sú začínajúcimi rokmi veľkých zmien. Do tejto atmosféry plnej premien, rock-n-rollu, sexu, drog a slávy je zasadený dej knihy Daisy Jones & The Six.

Táto kniha si získala srdcia miliónov ľudí po celom svete a stala sa slávnou na BookToku. Jej autorkou je nikto iný ako Taylor Jenkins Reid – spisovateľka, ktorá napísala aj The Seven Husbands of Evelyn Hugo (ktorej recenziu nájdete tu: 4 Najlepšie knihy roku 2022) alebo Malibu Rising. História skupiny je zaznamenaná v ohromujúcom a nezabudnuteľnom románe napísanom formou ústnych výpovedí členov najväčšej kapely 70. rokov.

Keďže je tu pomerne veľa postáv, ja osobne odporúčam aj audioknihu (v anglickom jazyku), ktorú som si vypočula a úprimne som si ju vychutnala. Postavy majú hlasy, ktoré sa dokonale hodia k ich charakteru; môžete ju nájsť na rôznych platformách, napríklad na YouTube: Full Audiobook english Daisy Jones & The Six by Taylor Jenkins Reid.


Kde to vlastne celé začalo…

Daisy Jones je okúzľujúce dievča, ktoré sa od svojich teenage rokov zakráda do klubov, stretáva sa s rock stars a sníva o sláve. Aj napriek tomu, že sú pre ňu sex a drogy vzrušujúce, to, po čom najviac túži, je byť známou speváčkou a skladateľkou. Po tom ako dovŕši dvadsať rokov, začína sa naplno angažovať vo svete šoubiznisu, zatiaľ čo spoznáva, kým vlastne je.

Ľudia milujú spôsob, akým stojí na pódiu, jej dychberúci hlas a jednoducho neopísateľnú krásu. Na druhú stranu, predtým ako sa Daisy dostala medzi vyššiu spoločnosť, mala ťažký život. Vždy bola veľmi sociálny typ, milovala ľudí a vytváranie konexií, avšak nebol tu nikto, kto by sa o ňu zaujímal.

„We love broken, beautiful people. And it doesn’t get much more obviously broken and more classically beautiful than Daisy Jones.“


Odovzdaný celým srdcom

Billy Dunne je ambiciózny frontman a gitarista skupiny „Dunnes Brothers“, ktorá sa postupom času rozrástla a nabrala na sláve. Po premenovaní na The Six ich songy prerazili ešte väčšmi a dostali sa medzi top rebríčky.

Billy bol typickou hviezdou a tak si užíval spoločnosť mnohých žien. Až do momentu, kedy spoznal Camillu. Od tej doby bolo Billy-ho srdce verné jedine jej.

„Imagine achieving your wildest dream and feeling empty inside. It didn’t mean anything unless I could share it with Camilla.“


Osudy naberajúce nečakaný zvrat

Keď sa však týmto dvom stretnú chodníky, ich životy už nikdy nebudú rovnaké. Spojením Billyho a Daisy vzniká niečo nové a vzrušujúce, no nie je to dokonalé. Billy a Daisy majú absolútne iné hodnoty. Daisy predstavuje pre Billyho hrozbu; jej nepredvídateľná povaha, drogy a tragický pohľad na svet sú absolútnym opakom Billyho hodnôt.

„When someone’s presence gives you energy, when it riles up something in you – the way Daisy did for me – you can turn that energy into lust or love or hate. I felt most comfortable hating her. It was my only choice.“

Aj napriek tomu, že sa navonok zdajú úplne odlišní, vo vnútri ich niečo spája.

„We were two halves, we were the same.“

Po tom, ako z donútenia spolupracovali na albume, obaja sa zmenili a ich pohľad na svet dostihol obrovský zvrat. Ich vzťah bol niečím tak krásnym, avšak zároveň tak tragickým.

„They were magnetic. That’s the only word for it. Magnetic.“

„Everything that made Daisy burn, made me burn. Everything that Daisy loved about the world, I loved about the world.“

Účasť Daisy na koncertoch mala nesmierne pozitívny vplyv na popularitu skupiny a po vydaní ich spoločného albumu sláva kapely rapídne rastie. A potom 12. júla 1979, na samotnom vrchole ich kariéry, sa rozpadli.


Moje pocity a myšlienky

Je Daisy Jones & The Six skutočná skupina?

Skočiť do fiktívneho sveta Daisy Jones & The Six bola pre mňa emocionálna horská dráha, na ktorú som nebola pripravená.

Aj napriek tomu, že je to príbeh o fiktívnej neexistujúcej skupine, táto kniha bola tak dobre napísaná, že som verila každému jednému slovu a mala som pocit ako by to bolo skutočné. Nevedela som, čo od nej môžem očakávať, avšak vôbec ma nesklamala.

Po tom ako som dočítala knihu, išla som hneď na Spotify a YouTube, aby som našla ich pesničky, avšak neúspešne. Čo sa však čoskoro zmení, keďže bude mať už tento rok aj seriálové spracovanie na Amazon Prime!! Trailer:  Daisy Jones and the Six – Date Announce Reveal | Prime Video

Autorka dokonca na koniec knihy pridala aj texty všetkých pesničiek, o ktorých sa v knihe písalo! Ďalšou zaujímavosťou je, že dej je založený na niektorých reálnych skúsenostiach skupiny Fleetwood Mac, takže ak ste fanúšikom tejto skupiny, knihu budete určite milovať.

„We only look like young stars / because you can’t see old scars.“


Každá minca má dve strany a každý príbeh má viacero perspektív

Štýl písania knihy sa mi veľmi páčil. Autorka zámerne vykladá tú istú udalosť prostredníctvom niekoľkých postáv naraz. Háčikom však je, že nie všetci si pamätajú atmosféru a to, čo sa stalo rovnako. Je to tak najmä preto, že opisujú udalosti odohrávajúce sa pred šesťdesiatimi rokmi. Podľa môjho názoru to je však aj ovplyvnené tým, že každý chce povedať príbeh tak, aby bol práve on kladná postava.

Pri každej udalosti si môžete prečítať, ako na ňu reagoval konkrétny člen skupiny (alebo osoby z ich životov) a často sa im názory líšia. Billy povie, že to bol najlepší koncert, ktorý mali, zatiaľ čo Eddie bol celý bez seba, lebo to bolo fiasko.


Dokonalo-nedokonalý svet

Je naozaj náročné opísať čaro tejto jedinečnej knihy. Má pár čŕt biografie a to je hlavným dôvodom, prečo je tak ťažké nájsť správne slová. V tejto knihe je niečo bolestivo reálne. Nájdete tu krásne zlomených ľudí, s ktorými som milovala každú jednu chvíľu. Hneď ako som siahla po tejto knihe, som jednoducho zabudla na realitu a mala som pocit, že nič iné neexistuje.

„We are talking about probably the first man in my life who really saw me, who ever really understood me, who had so much in common with me… and he still didn’t love me. When you find that rare person who really knows who you are and they still don’t love you… I was burning.“

Každý si v nej nájde niečo svoje – lásku, slávu, závislosť, postavy, pozlátko, čas, miesto… Je tu veľa priestoru na vlastnú interpretáciu a myslím, že táto kniha dokázala to, že každý jeden z nás sa v nej nájde. Taktiež sa tu nachádza nespočetne veľa krásnych lyrických pasáží a citátov, ktoré ma nechali so slzami v očiach.

„People say it’s hard to be away from the people you love but it was so hard to be right next to him.“

Popravde, postavy tejto knihy neboli dokonalé. Opäť je to jedna z vecí, ktoré úprimne milujem – keď dokáže autor vyvolať city (či už kladné alebo záporné, lásku či nenávisť) voči niečomu, čo vlastne nie je skutočné. Taylor Jenkins Reid dokáže zobraziť postavy v dokonale nedokonalom svetle. Billy, nafúkaný a sebecký muž, ktorého nezaujímali názory ostatných. Daisy bola na drogách skoro celý dej a vždy dostala všetko, čo chcela bez toho, aby pre to musela pracovať.


The Groupies

Nemôžem zabudnúť aj na ostatné postavy. Doteraz to bolo všetko len o Daisy a Billym, avšak nachádza sa tu množstvo postáv, ktoré mi prirástli k srdcu a úprimne som si ich zamilovala.

WARREN

Bubeník, ktorý väčšinu času nemal poňatia, čo sa deje. Jeho hlášky však boli vždy vtipným highlightom knihy. Bol uvoľnený a najlepšie by som ho opísala ako „no thoughts, just vibes“ človeka.

KAREN

Pianistka, sebavedomá žena, ktorá odmieta stereotypné očakávania, ktoré boli (a sú) často kladené na ženy; vie kým je a čo od života chce. V niektorých chvíľach som ju za to obdivovala, v iných by som bola radšej, keby nebola tak moc tvrdohlavá.

GRAHAM

Billyho brat, hlavný gitarista a spoluzakladateľ skupiny The Six. Skladal piesne, ktoré Billy nechcel hrať, tak ich radšej predal (neskôr sa tie piesne stali hitmi!). Keď miloval, miloval naplno (bohužiaľ).

PETE

Basgitarista skupiny, ktorý v knihe nemá moc replík. Od doby, čo odišiel z The Six sa úplne odmlčal.

EDDIE

Rytmický gitarista skupiny a jediný, ktorý sa kedy odvážil povedať Billymu svoj názor bez toho, aby to prikrášľoval alebo kráčal okolo horúcej kaše. Bol neústupčivý a pre mňa bol jedinou postavou, ktorá dokázala povedať Billymu, čo si zaslúžil počuť.

CAMILLA

Billyho manželka, matka 3 detí a žena, ktorá poznala svoje hodnoty a nikdy sa ich nevzdala. Ona bola jediným svetlom, ktoré držalo Billyho od pohárika.

SIMONE

Postava, ktorú som nechcela vynechať, pretože bola najlepšou priateľkou Daisy a jedinou osobou, ktorá to s Daisy nikdy nevzdala. Obdivovala som jej oporu a všetko, čo pre Daisy urobila.

Pokiaľ vás nepresvedčil dej, postavy či citáty, myslím, že tento fan edit stojí za pozretie: ► Daisy Jones & The Six

Podľa môjho názoru si Daisy Jones & The Six zaslúži hype, ktorý na BookToku dosiahla. Ja som sa zamilovala do tejto knihy a po dokončení som si kúpila aj papierovú verziu (keďže som ju najskôr čítala pomocou Kindle).

Nedokážem si predstaviť ako lepšie zakončiť tento článok ako slovami Daisy Jones:

“Dream big, little bird. Love, Daisy”

Sending love,

Lenka<3

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.2 thoughts on “Daisy Jones and The Six – Zaslúžený BookTok hype?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *