A čo kniha? Tipy na vianočný darček.

Najvoňavejšie sviatky roka sa už pomaly blížia a my sa nachádzame v období nekonečného premýšľania nad tým, čím tieto Vianoce obdaríme svojich najbližších. Kniha je pomerne bežný darček, po ktorom siahajú mnohí a tiež sa nachádza vo väčšine vianočných prianí.

Dáme vám však na začiatok jednu radu. Kníhkupectvá sú plné rôznych kníh, no nájsť tú správnu a trafiť sa niekomu do vkusu môže byť náročnejšie, než by ste čakali. Ak teda plánujete na Vianoce potešiť niekoho knižkou, najlepšie bude, keď sa ho priamo opýtate, po akej túži či aký žáner obľubuje.

Pokiaľ však chcete zachovať darček prekvapeníminšpirovať sa pred jeho výberom, tu je niekoľko tipov od nás pre vás.

Tipy od Sof

Maja Lunde – Snehová sestra

Kniha s vianočnou tematikou je pod stromček viac ako vhodná! Táto konkrétne je skvelá aj ako adventné čítanie, keďže jej dej je rozdelený do dvadsiatich štyroch kapitol. My máme doma Snehovú sestru už pár rokov a nanešťastie až dnes som ju prvýkrát prečítala. Chytila ma však za srdce a preto chcem svoj čitateľský zážitok zdieľať ďalej.

nórskeho titulu je celou knihou cítiť silnú atmosféru severskej zimy a vianočných sviatkov. Kniha rozpráva príbeh malého chlapca Juliána, ktorý prežíva prvé Vianoce od smrti jeho staršej sestry Juni. Všetko nasvedčuje tomu, že jeho rodičia, stále v zármutku zo straty milovanej dcéry, nebudú oslavovať Vianoce tak ako doteraz. Julián však stretáva kučeravé ryšavé, ba až kúzelné dievča Hedvigu, ktoré do jeho života prinesie teplo domova, úsmev a veľa nezodpovedaných otázok z minulosti. Z Juliána a Hedvigy sa pomaly stávajú najlepší priatelia a ako sami v závere zistia, nestretli sa len tak náhodou.

Tento vianočný príbeh v sebe nesie hlboké posolstvo a rieši tému vyrovnávania sa so stratou blízkeho človeka. Samozrejme je písaný citlivo, pre detské oči. Odporúčam ju však prečítať aj dospelým a tým, ktorým tieto Vianoce bude chýbať niekto blízky. Okrem krásnych myšlienok v nej nájdete aj naozaj dych berúce ilustrácie, ktoré vás ešte viac vtiahnu do deja.

„Z vianočnej nálady sa ti chce spievať, smiať sa a zviera ti z nej hrdlo. A to všetko naraz. Keby mala vianočná nálada nejakú farbu, myslím, že by bola teplá žltá. Hoci Vianoce sú červené. Vianočná nálada vo mne totiž všetko rozžiari ako fakľa.“


Lori Gottlieb – Možno by si sa mala s niekým porozprávať

Knihu Možno by si sa mala s niekým porozprávať som si kúpila úplne náhodne, no bola to skvelá voľba!

„Nikdy neuvidí svojho syna tak, ako iní rodičia vidia svoje deti v rôznych štádiách, keď síce sú tými istými ľuďmi, akými boli predtým, a zároveň sú bolestne a krásne niekým úplne iným.“

Je autobiografiou autorky Lori Gottlieb, terapeutky a novinárky. Vďaka nej čitateľ dostáva jedinečnú vstupenku na terapeutické sedenia s niekoľkými pacientmi, ktorí ju navštevovali. Každý so svojim osobitnými jedinečnými príbehmi, trápeniami a myšlienkami. A kým Lori skúma duše ostatných, začne aj sama navštevovať svojho psychoterapeuta. Nech je človek totiž ktokoľvek, hollywoodsky režisér, dievča túžiace po láske, žena so smrteľnou chorobou, staršia pani, ktorá chce spáchať samovraždu, ba aj terapeut, všetci hľadajú odpovede na tie isté otázky.

Táto kniha je dokonalým náhľadom do práce a života psychológa. Môže byť darčekom pre kohokoľvek; vášho brata, mamu, dedka či dcéru. Myslím, že prečítať by si ju mal naozaj každý. Ukazuje dôležitosť terapie a rozhovoru ako takého, silu lásky, prežívanie života cez maličkosti a to, prečo majú vzťahy vplyv na všetko v našom živote. Knihu napísanú s ľahkosťou, ale múdrosťou odporúčam každému, kto sa aspoň trochu zaujíma o svoj vnútorný rast.

„Myslím, že ak sa budete príliš trápiť podrobnosťami, unikne vám celok.“

„Každý smiech a každá radosť, s ktorými sa stretávam, sú desaťkrát krajšie než v časoch, keď som nevedel, čo je to smútok.“

Verím, že človek na Vianoce obdarený touto knihou ešte podobnú nečítal!

Tipy od Lenky

Marissa Meyer – Heartless

„Ale nádej,“ povedal, „je spôsob, ktorým sa z nemožného napokon stáva možné.“

Pre všetkých milovníkov rozprávok je táto kniha ako stvorená! Heartless je prerozprávaním príbehu o Červenej Kráľovnej, ktorú sme mohli vidieť v knihe Alica v krajine zázrakov. Táto kniha nám poskytuje dokonalý záber na to, prečo Červená Kráľovná na prvý pohľad vyzerá tak bezcitne, prečo sa štíti emócií a zisťujeme veľa o jej (občas smutnej, občas radostnej) minulosti. Catherine (ktorú môžete skôr poznať pod menom “Červená Kráľovná”) je dievča, ktoré túži po nesmrteľnej láske. Jej obrovskou vášňou je pečenie a najväčším snom je otvorenie vlastnej pekárne, ktorú by mohla viesť so svojou najlepšou kamarátkou.

Je tu však jeden háčik. Od Catherine, následníčky trónu, sa očakáva, že sa bude správať ako pravá dáma, bude chodiť na večierky, tancovať s princmi a nadväzovať dôležité politické kontakty, ktoré by mohli ovplyvniť budúcnosť krajiny. Tieto očakávania sú však na míle ďaleko od predstavy, ktorú si Cath urobila o živote. Nepomôže tomu ani fakt, že sa zamiluje do (tak trošku) nesprávnej osoby…

V tomto príbehu stretávame nielen postavy ako Červená Kráľovná a jej rodičia, známi z príbehov o Alici, ale aj s ďalšími veľmi známymi postavami, ako napríklad postava Klobučníka, či Mačka Škľabka.

“Keď ma potešíš, bijem ako zvon. Keď som smutné, rozbijem sa ako sklo. Keď ma raz ukradneš, nikdy nemôžem byť vrátené. Čo som?”

Pokiaľ máte vy (alebo osoba, ktorú chcete na Vianoce obdarovať knihou) radi fantasy – v štýle Alice v krajine zázrakov – obohatené o romantiku, kúsok humoru, dobrodružstva, pár tak trošku strelených ľudí a krásnych hlbokých myšlienok o živote, tak je táto kniha ideálnym vianočným darčekom.


Sebastian Fitzek: Cesta domov

Tak trošku iná šálka kávy. Tentokrát sa môžete pomocou príbehu preniesť do prostredia, kedy ide o ľudský život.

Jules Tannberg pracuje na sprievodnej linke, kde môžu zavolať ženy, ktoré sa cítia ohrozené a potrebujú podporu, ktorá im pomôže dostať sa v poriadku domov. Jedného večera zazvoní telefón a na druhej strane linky sa ozve hlas vydesenej ženy, ktorá potrebuje pomoc. Klara zatelefonovala na linku, avšak svoje rozhodnutie ihneď oľutovala a chce položiť. Jules to však nedovolil a presvedčil Klaru, aby mu porozprávala, prečo mu vlastne zavolala, keď podľa jej slov “nepotrebuje pomoc”. Dozvedáme sa, že Klara má podozrenie (alebo lepšie povedané, Klara vie), že ju prenasleduje muž z jej minulosti.

Autor nám postupne odhaľuje pravdu o živote Klary, ale aj samotného Julesa. Ani jeden z nich neviedol práve dokonalý život a nesú si so sebou veľa traumy. Môže Jules dôverovať Klariným slovám a príbehom o jej minulosti? A môže Klara dôverovať Julesovi? Vystavila Klara Julesa nebezpečenstvu alebo je to celé úplne inak? Kto zostane nažive?

“Kto pozná dátum svojej smrti, ten už začal umierať…”

Ja sama som túto knihu dostala na Vianoce rok, či dva, späť. Je jednou z tých, pri ktorých otáčate stránky so zatajeným dychom a čakáte, ako to celé vyvrcholí. Myslím, že je to veľmi dobre napísaná kniha; autor v nej naozaj precízne vyberá slová a vie ako pracovať s atmosférou. Popravde, čítala som ju asi trikrát a záver mi vždy vyrazí dych, aj napriek tomu, že už veľmi dobre viem, ako to končí. Túto knihu by som odporučila niekomu, kto má rád napätie, nečakané zvraty, thrillery, vracanie sa do minulosti a odhaľovanie ľudskej psychiky, veľmi rýchlo postupujúci dej a príbehy s tajomstvom.


Matt Haig – Polnočná knižnica

„Medzi životom a smrťou sa nachádza knižnica,” povedala. “A police v nej siahajú donekonečna. Každá kniha núka šancu skúsiť si iný život, ktorý si mohla žiť. A vidieť, aké by to bolo, keby si sa rozhodla inak… Urobila by si niečo inak, keby si mala šancu odčiniť, čo ľutuješ?”

Na túto knihu som narazila úplnou náhodou, keď som prechádzala svojím obľúbeným kníhkupectvom, neskôr sa však táto kniha stala pomerne známou aj na Booktoku.

Hlavnou postavou knihy je Nora Seed, ktorá (ako autor netají už od prvej strany) sa rozhodla zomrieť. Celý svet sa jej rúca pred očami a zisťuje, že každé veľké (ale aj malé) rozhodnutie, ktoré v živote urobila bol omyl či chyba, a tak sa rozhodne svoj život ukončiť. Avšak to nebude také jednoduché, ako si myslela. Po tom, ako sa pokúsi spáchať samovraždu, sa ocitne v knižnici, na jej šťastnom mieste.

Tu stretáva pani Elmovú (knihovníčku v knižnici na škole, kde predtým študovala) a tá ju postupne oboznamuje s knižnicou a jej tajomstvami. Nora dostáva možnosť prežiť jednotlivé paralelné životy a napraviť chyby, ktoré urobila. Avšak toto pátranie po dokonalom živote má aj svoje “ale”… Nora nesmie putovať medzi životmi donekonečna. Podarí sa jej nájsť ten pravý “dokonalý” život? Alebo sa vzdá a nechá knižnicu upadnúť do zabudnutia?

“Jedinou cestou k poznaniu je život.”

Podľa môjho názoru je táto kniha typický page-turner, číta sa veľmi rýchlo a ja sama som ju prečítala na jedno posedenie. Kniha má pomerne originálny koncept s množstvom hlbokých myšlienok a úvah o živote a smrti. Zároveň určitým spôsobom núti čitateľa, aby sa sám zamyslel nad zmyslom života a začal si všímať maličkosti a efekt motýlích krídel vo svojom živote.

“Potrebujeme byť iba jediným človekom. Potrebujeme cítiť len jedinú existenciu. Nemusíme robiť všetko, aby sme boli všetkým, pretože už sme nekoneční. Kým žijeme, stále si nesieme v sebe budúcnosť rozmanitej pravdepodobnosti.”

Túto knihu by som určite odporučila na Vianoce kúpiť niekomu, kto sa zaujíma o tému mnohovesmíru, paralelných životov, efekt motýlích krídel; avšak aj niekomu, kto možno sám pociťuje, že nevie, kam sa ďalej v živote posunúť alebo čo je jeho dôvodom bytia na tejto zemi.

“Nikdy nepodceňuj veľký význam malých vecí.”

Ešte prezradím, že koniec má jemný nádych klišé, avšak podľa môjho názoru to vôbec neuberá na čare tejto knihy.

Tipy od Sarah

Jarmila Mandžuková – Slová, ktoré pomáhajú

Túto knihu som dostala úplne náhodne a som rada, že práve ona prekrížila moju cestu v živote v momente, kedy som to možno aj potrebovala. Knihu Slová, ktoré pomáhajú napísala Jarmila Mandžuková s námetom priniesť do našich životov trochu motivácie a pozitívneho myslenia.

Slová majú veľkú moc a nie vždy si to uvedomujeme. Preto sa potrebujeme z času na čas zastaviť a ponoriť sa do tých najkrajších myšlienok plných energie a povzbudenia, ktoré nám vedia pomôcť v rôznych životných situáciách.

Na každej strane je nové slovo – nová myšlienka, ktorá buď symbolizuje emóciu, zážitok alebo povinnosť. Tieto idey nám majú pomôcť sa zamyslieť nad postavením, s ktorým práve bojujeme. Môžeme tam takisto nájsť konkrétny citát k téme, ktorá je opisovaná a taktiež úlohu, ktorá nás vyzýva postaviť sa voči nášmu problému alebo strachu a vyskúšať si ho vyriešiť vlastným sebazaprením.

„Slová sa nepočítajú ani nemerajú, ale vážia.“

Túto knihu by som určite odporučila kúpiť niekomu, kto sa zaujíma o seba-rozvoj, chce porozumieť samému sebe alebo ostatným a každému, kto si prechádza ťažkým životným obdobím a potrebuje okamžité odpovede na svoje nezodpovedané otázky.


Dionýz Dugas – Bylinkový receptár

„Lekár lieči, príroda uzdravuje.“

Trochu netradičný žáner knihy na obdarovanie blízkeho na Vianoce, ale prečo nie. Zdravie je len jedno! Veď je to náš najcennejší ľudský poklad. Nikdy nevieme v akých okolnostiach sa nám môže takáto kniha zísť. Napríklad v tejto chvíli pijete bylinkový čaj a zaujíma vás, čo všetko sa v ňom nachádza a aké má účinky. Práve na to vám môže poslúžiť táto kniha.

Autorom knihy Bylinkový receptár je Dionýz Dugas. V knihe nám zobrazuje a opisuje rôzne bylinky a ich využitie. Nájdeme tu aj rozličné recepty od slovenských aj zahraničných bylinkárov či už na zdravotné problémy alebo aj tipy na to ako sa udržiavať stále fit, aj bez terajšej „nenahraditeľnej“ chémie.  

Bylinky existujú od čias vzniku života na Zemi. Majú rôzne spôsoby využitia, o ktorých sme možno ani len nepočuli. Vždy ma fascinovalo ako taká obyčajná rastlina môže vyliečiť človeka bez „zázračných“ prostriedkov. A pritom to nie je nič ťažké a nezvládnuteľné. Chce to len čas, zručnosť a vytrvalosť chcieť niečo nové a užitočné vedieť.

Túto knihu by som určite odporučila kúpiť do každej domácnosti. Tiež každému, kto sa zaujíma o zdravie a životný štýl, alternatívne liečenie bylinkami, prírodu a rastliny, ale aj pre začínajúcich alebo príležitostných bylinkárov.


Libby Hamilton – Príručka pre milovníkov koníkov

Sedia vaše deti stále nalepené nosom na obrazovke počítača či telefónu? S touto situáciou dnes bojujú viacerí rodičia a nevedia ako ju vyriešiť. Práve táto kniha Príručka pre milovníkov koníkov od autorky Libby Hamilton vám môže pomôcť vyriešiť váš problém. Tak prečo ju nevenovať práve na Vianoce?

Kniha je spracovaná a vytvorená nielen čitateľským, ale aj interaktívnym spôsobom. Dvojica ošetrovateľov Rosie a Filip ponúka deťom objavovať a dozvedieť sa ešte niečo viac o živote a svete koníkov. Každá stránka srší jedinečnosťou a napätím. Nikto nevie čo môže očakávať. Popri texte a obrázkoch sú rôzne otváracia a skladacie časti, ktoré vás vezmú či už do konského sedla, stajní, histórie koní, ale aj na rôzne jazdecké súťaže. Prezradí vám rôzne teoretické a praktické tipy a triky ako sa vyhnúť chybám a na čo si dávať pozor.

Túto knihu by som určite odporučila deťom, ktoré sa zaujímajú o kone, ich starostlivosť a ich spôsobe života. Deťom, ktoré nebaví len taká „obyčajná“ knižka s veľa textom a malo obrázkami. Táto kniha je pre takých neposedných človiečikov práve stvorená!

„Kone nám požičiavajú krídla, ktoré nám chýbajú.“

Tipy od Niky

Nicholas Sparks – Dear John

Dear John je jedným zo Sparksových najobľúbenejších príbehov a stal sa známym ešte širšiemu publiku po tom, čo sa v roku 2010 dočkal sfilmovania. Táto kniha v sebe ukrýva romantický, veselý, ale aj smutný príbeh. Točí sa okolo milostného príbehu vojenského seržanta Johna, ktorý sa zamiluje krátko pred 11. septembrom.

„Konečne som pochopil, čo znamená pravá láska…láska znamená, že ti záleží na šťastí inej osoby viac ako na svojom vlastnom, bez ohľadu na to, aké bolestivé môžu byť rozhodnutia, ktorým čelíš.“

Keď John stretne Savannah, uvedomí si, že je pripravený urobiť nejaké zmeny. Vždy ten nahnevaný rebel v škole, narukoval do armády a nevedel, čo ďalej so svojím životom.  No prišla žena, ktorá si získala jeho srdce. Ani jeden z nich si neuvedomuje, že udalosti z 11. septembra všetko zmenia. John je vyzvaný, aby sa znovu prihlásil do armády a plnil to, čo považuje za povinnosť voči svojej krajine. Ale pár je mladý a ich odlúčenie je dlhé. Dokážu zvládnuť túto vzdialenosť?

Osobne som si čítanie Dear John vážne užila a myslím si, že Nicholas Sparks odviedol skvelú prácu, keď popisoval vzájomné pocity lásky medzi Johnom a Savannah. Určite sa nejeden čitateľ v tejto knižke nájde, nakoľko veľké množstvo párov čelí rovnakej situácii ako John a Savannah so vzťahmi na diaľku. Sparks v priebehu románu rozvíja osobnosti svojich postáv. Je to vynikajúci súčasný milostný príbeh, dramatický aj vážny, ktorý bez váhania odporúčam darovať na Vianoce všetkým mladým, ale aj dospelým čitateľom!


Tahereh Mafi – Shatter Me

Shatter Me je dystopický thriller napísaný Tahereh Mafi, publikovaný 15. novembra 2011. Kniha rozprávaná Juliette, 17-ročnou dievčinou so smrteľným dotykom, sa javí nezvyčajnou v tom, že obsahuje pasáže, ktoré pripomínajú denníkové zápisy.

Juliette Ferrahsová. Zlomená, sama, mučená vlastnými schopnosťami a smrtiacim dotykom. Zavretá za niečo, čo nebola jej vina. Juliette sa nikoho nedotkla presne 264 dní. Keď to urobila naposledy, bola to nehoda, no zavreli ju za vraždu. Nikto nevie, prečo je jej dotyk smrteľný. Pokiaľ neublíži nikomu inému, nikoho to v skutočnosti nezaujíma. Svet je príliš zaneprázdnený rozpadávaním sa na kusy, aby venoval pozornosť 17-ročnému dievčaťu. Rôzne choroby ničia populáciu, jedlo sa ťažko hľadá, vtáky už nelietajú a oblaky majú nesprávnu farbu.

Povedali, že ich cesta je jediný spôsob, ako veci napraviť, a tak Juliette hodili do cely. Teraz je mŕtvych toľko ľudí, že tí, čo prežili, šepkajú o vojne. Možno je Juliette viac ako zmučená duša. Možno je presne to, čo práve teraz potrebujú.

Juliette sa musí rozhodnúť: Bude zbraňou alebo bojovníčkou?

„Všetko, čo som kedy chcela, bolo natiahnuť ruku a dotknúť sa inej ľudskej bytosti nielen rukami, ale aj srdcom.“

Táto kniha má toľko úžasných aspektov. Prirovnania a metafory boli ideálne pre miesto, kde sa príbeh odohráva, ale aj spôsob, akým bola Juliette vyjadrovaná, bol taký uveriteľný a skutočne oživil jej postavu. Ďalším aspektom je štýl písania. Mafiin štýl je poetický, čo umožňuje čitateľovi hlbšie porozumieť myšlienkam a pocitom Juliette. Viem však, že tento štýl nefunguje pre každého, ale úprimne si myslím, že ak s knihou vydržíte, zamilujete si ju bez ohľadu na váš prvý dojem.

Tipy od Sunny

Diana Wynne Jones – Howl´s Moving Castle

„One thing you can always count on is that hearts change.“

Poznáte niekoho z vášho okolia, kto pozerá filmy of Studio Ghibli? Potom určite neváhajte nad kúpou tejto knihy.

Je to originálny príbeh od britskej autorky, podľa ktorého bol neskôr zanimovaný aj film od známeho japonského animátora Hayao Miyazaki. Príbeh je plný mágie, kúziel, farbisto opísaných zápletiek, ale aj metafor a podstatných životných lekcií.

Túto knihu by som odporučila mladším deťom, teenagerom a kľudne aj dospelým, pretože každý si v nej nájde to svoje.


J. D. Salinger – Kto chytá v žite

„Ľudia sú zväčša úplne zblbnutí do svojich áut. Sú celí nešťastní, keď majú na nich maličké škrabnutie, vydržia donekonečna rozprávať o tom, koľko benzínu im žerú, a keď si kúpia úplne nové auto, už rozmýšľajú, ako by ho vymenili za ešte novšie. Ja nemám rád ani staré autá. Vôbec ma nezaujímajú. Radšej by som mal koňa. Taký kôň aspoň má v sebe čosi ľudské, prepánajána!“

Táto knižka sa nám spája s maturitami, keďže sa zaraďuje medzi povinnú literatúru, ale je v nej niečo viac ako len záruka úspešnej maturity.

Tento román som začala čítať ako každý študent, bez očakávaní a s miernou nechuťou. Prekvapil ma však zaujímavým príbehom, ktorý priniesol dokonalý pohľad na skupinu ľudí, ktorá sa už nezaraďuje medzi deti ale ani medzi dospelých – young adults.

Môj obľúbený jav v knihách je, keď sa objaví metaforicky opísaná udalosť a každý si ju vysvetľuje inak. Nemám nič radšej ako neskôr diskutovať s kamarátmi o tom, ako každý z nás chápe tieto javy iným spôsobom.

Je to praktický darček na Vianoce pre študentov, keďže sa hodí každému, kto maturuje. Zaručene sa aj budú vedieť vcítiť do hlavnej postavy Holdena.


Rainbow Rowell – Carry On

V poslednom rade by som odporučila knižku od známej americkej autorky Rainbow Rowell s názvom Carry On (Nedaj sa). Príbeh silne inšpirovaný svetom Harryho Pottera má vlastný, originálny nádych.

Pre mňa osobne to bola oddychová kniha, od ktorej som sa nemohla odtrhnúť. Dobrodružstvá hlavného hrdinu Simona vás vtiahnu do deja od prvej stránky.

Tento príbeh odporúčam čitateľom, ktorí preferujú dobrodružnú literatúru zo študentského prostredia. Mladý hrdina sa v diele snaží naučiť žiť s titulom „vyvolený“, nájsť si pravých priateľov, zachrániť pri tom svet a pochopiť, čo naozaj cíti k svojmu úhlavnému nepriateľovi, ktorý je zároveň aj jeho spolubývajúcim. 😉

„Sharing a room with the person you want most is like sharing a room with an open fire. He´s constantly drawing you in. And you´re constantly stepping too close. And you know it´s not good – that there is no good – that there is absolutely nothing that can ever come of it.

Bud you do it anyway. And then… Well. Then you burn.


Nech už kúpite svojim blízkym na Vianoce akúkoľvek knihu, dúfame, že prežijete krásne sviatky naplnené pohodou a s dobrou literatúrou v ruke!

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.1 thought on “A čo kniha? Tipy na vianočný darček.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *