Goodreads. Ako to funguje? A čo plánujem čítať v roku 2024?
Nový rok prišiel a s ním aj novoročné predsavzatia. Ak sa aj medzi vašimi objavilo odhodlanie začať viac čítať, teším sa s vami! V dnešnom článku si rozoberieme všetky stránky takzvaných „čítacích“ výziev, priblížim vám aplikáciu Goodreads, ktorú by mal poznať každý dobrý knihomoľ, a v neposlednom rade vám predstavím svoj TBR na nadchádzajúci rok. Príjemné čítanie!
Goodreads – Knihy a komunita
Verím, že väčšine z vás sú webové fórum a appka Goodreads už dávno známe. Pre tých, čo však tento názov počujú po prvýkrát, mám skvelú správu – túto virtuálnu knižnicu si zamilujete. Goodreads je internetová platforma, ktorá funguje aj ako mobilná aplikácia a slúži najmä k organizácii a hodnoteniu kníh. Nechýba však ani informačná hodnota. Pomocou Goodreads si jednoducho nájdete údaje o deji, postavách či autorovi jednoducho a rýchlo. Databáza aplikácie je naozaj široká a málokedy sa stane, že by sa vami hľadaná kniha na Goodreads nenachádzala.
Používatelia na Goodreads vytvárajú vlastné nástenky s knihami, ktoré prečítali, knihami, ktoré by chceli čítať a knihami, ktoré práve čítajú. „Čítací“ progres je vidieť jednoducho v percentách.
Platforma tiež ponúka nástroje na hodnotenie kníh, písanie recenzií a diskusií o knihách s ostatnými užívateľmi. Hodnotenie kníh je pomocou päťhviezdičkového systému, ktorý pomáha ostatným čitateľom získať prehľad o kvalite knihy. Nechýba ani automatické odporúčanie kníh na základe preferencie čitateľa a hodnotenia kníh, ktoré už prečítal.
Čítacie výzvy, ako jedna z funkcii Goodreads, sa môžu hodiť práve na začiatok nového roka. Po prečítaní istého počtu kníh počas roka sledujete svoj „čítací“ pokrok. Nezabudnite však, že ako aj pri iných veciach, aj v čítaní prevláda kvalita nad kvantitou. Nemusíte vašu Reading Challenge začať na 200 knihách za rok. Každý má svoje osobné čítacie tempo a na konci roka nebude záležať na tom, koľko kníh ste prelistovali alebo či sa vám podarilo vašu výzvu spolniť. Právoplatným knihomoľom ste aj vtedy, keď ste sa vôbec pre knihu rozhodli!
Goodreads je v prvom rade sociálnou platformou a môžete na nej tiež sledovať aktivity svojich priateľov, diskutovať o knihách v rôznych skupinách a samozrejme, odporúčať si knihy navzájom. Práve preto sem uvádzam aj naše 2 profily na tejto skvelej sociálnej sieti. Rady prijmeme vašu knižnú žiadosť o priateľstvo. 🙂
https://www.goodreads.com/user/show/92317121-lenka
https://www.goodreads.com/user/show/160140441-sofia-ikotov
Reading list 2024:
Sally Rooney – Normal People
Prvou knihou môjho zoznamu plánovaného čítania na nadchádzajúci rok a zároveň prvou, ktorú som aj začala čítať, je román írskej spisovateľky Sally Rooney vydaný v roku 2018.
Kniha opisuje vzťah dvoch hlavných postáv, Connella a Marianne, od ich strednej školy v malom írskom meste, z ktorého pochádzajú, až po univerzitu v Dubline. Príbeh sa hlboko zaoberá komplexnými dynamikami medziľudských vzťahov, pričom sa dotýka tém ako láska, sebahodnotenie či sociálne postavenie.
Connell je na začiatku knihy populárny športovec, zatiaľ čo Marianne je inteligentné, no introvertné a nenápadné dievča. Ich vzťah sa mení a vyvíja, keď sú konfrontovaní s rôznymi výzvami a prekážkami. Tá najväčšia nastane po odchode do Dublinu, kedy sa ich role navzájom vymenia.
Autorkin štýl písania sa vyznačuje hlbokým vnímaním psychológie postáv a popisovaním medziľudských vzťahov. Kniha „Normal People“ získala mnoho pozitívnych ohlasov od čitateľov i kritikov a stala sa bestsellerom. Neskôr sa dočkala aj adaptácie do televízneho seriálu (2020).
Keďže mám knižku už rozčítanú, určite sa v blízkej dobe môžete tešiť aj na recenziu. 🙂
Haruki Murakami – Dance, dance, dance
Ďalší román pochádza z pera japonského autora Haruki Murakamiho a je pokračovaním jeho predchádzajúcej práce (pokračuje v príbehu postavy z knihy „A Wild Sheep Chase“). Dej sleduje protagonistu, často označovaného ako „ovčí muž“, v čase, keď sa vracia do hotela Dolphin vo fiktívnom meste Sapporo. Príbeh spája tajomné a surreálne prvky, typické pre Murakamiho diela, vrátane zvláštnych stretnutí, paralelných svetov a miešania reality a fantasy.
„Dance Dance Dance“ skúma témy ako hľadanie identity a dopad modernizácie na tradičné hodnoty. Jeho rozprávanie je charakteristické jedinečnou kombináciou magického realizmu, existenciálnych úvah a odkazov na pop kultúru.
Louisa May Alcott – Little Women
„Malé ženy“ je klasický román americkej autorky Louisy May Alcott. Kniha, prvýkrát publikovaná v dvoch dieloch v rokoch 1868 a 1869, sa zameriava na štyri sestry – Meg, Jo, Beth a Amy Marchové, ktoré vyrastajú v čase občianskej vojny v Spojených štátoch.
Každá zo sestier má svoju vlastnú osobnosť a sny, a príbeh sleduje ich dobrodružstvá, lásky, straty a osobný rast. Jedným z hlavných posolstiev príbehu je hodnota rodiny, vzájomnej lásky a sebazaprenia.
Okrem toho, že sú „Malé ženy“ považované za klasickú literárnu prácu, je zaujímavé vedieť, že spisovateľka pôvodne neplánovala písať takýto príbeh a mala obavy o jeho úspech. Napriek tomu sa dielo stalo jedným z jej najúspešnejších. Postavy v knihe sú inšpirované skutočnými ľuďmi z Alcottiného života. Samotná autorka sa stotožňuje s postavou Jo Marchovej a jej skutočné sestry poslúžili ako inšpirácia pre ostatné postavy.
Počas vianočných sviatkov som mala šancu pozrieť si tento príbeh vo filmovom spracovaní a uchvátil ma natoľko, že si ho určite musím aj prečítať. <3
Bonnie Garmus – Hodiny Chémie
Ďalšia v mojom zozname je kniha Bonnie Garmusovej – Hodiny Chémie. Táto kniha sleduje život stredoškolského profesora chémie, Elliota, ktorý sa pokúša o nájdenie rovnováhy medzi svojím profesijným a osobným životom. Hlavná postava za stretáva s výzvami v učení svojich študentov, zvládaním náročnej práce a pri tom všetkom musí ustáť svoje vlastné životné krízy.
Kniha rozoberá témy ako vzájomné vzťahy, profesijný tlak a výzvy spojené s výukou. Nájdete tu aj prvky chémie, ktoré symbolicky odrážajú výzvy v chémii medziľudských vzťahov. Odporúčam ako záložku do tejto knihy použiť periodickú tabuľku chemických prvkov!
Verím, že aj vás čaká rok plný kníh, príbehov a šťastných koncov. Tak do skorého čítania!
– Sof ✨
1 thought on “Goodreads. Ako to funguje? A čo plánujem čítať v roku 2024?”