Tipy na jesenné čítanie

Hello, fellow readers! Keďže už sme sa oficiálne ocitli v knihomoľovom obľúbenom období jesene, prinášam vám moje tipy na najlepšie jesenné knihy.


1 – The Little Café in Copenhagen

Kaviareň v Kodani je cosy read, ktorý by určite nemal chýbať vo vašom jesennom romantickom TBR. 

Táto kniha od autorky Julie Caplin je prvou v jej sérii Romantic escapes (romantické úniky), v ktorých sa s hlavnými hrdinkami dostaneme do rôznych miest okolo celého sveta, alebo lepšie povedané – v tejto unikneme od reality a zamilujeme sa v útulnej kodanskej kaviarni. 

,,Pripravte si šálku voňavej horúcej čokolády, natiahnite si hrubé ponožky, schúľte sa do kresla a vydajte sa spolu s hlavnou hrdinkou Katie do Kodane.”

Stručný obsah:

Kate pracuje v jednej z najprestížnejších PR agentúr v Londýne. Je na nádejnej ceste k povýšeniu, keď jej milovaný priateľ ukradne jej nápad a vďaka tomu ho povýšia. Kvôli tomu sa ocitne v situácii, kde vidí len jednu možnosť, ktorá ju môže odtiaľto dostať. Po tom ako k nej príde Lars, ktorý jej ponúkne cestu do Kodane, Kate vidí jediné možné riešenie – odísť do Dánska. 

Na jej dobrodružstve do Kodane ju sprevádza tím bloggerov pozostávajúci z rôznych osobností, ktoré nie sú vždy tak jednoducho zvládateľné. Postupom času si však nachádzajú cestu k sebe a vytvárajú sa medzi nimi silné priateľstvá.

Pokiaľ sa chcete nechať očariť krásnym príbehom, ktorý v sebe ukrýva lásku, čarovné prostredie, chutné dánske pečivo a veľa kvalitnej kávy, určite vám odporúčam Kaviareň v Kodani. Ja som ju prečítala v priebehu jedného dňa; čítala sa veľmi ľahko, štýl písania je jednoducho okúzľujúci. Pri čítaní som sa stratila v jej stránkach a s pocitom, že som skutočne v inej krajine, som sa ocitla v Dánsku. 

Počet strán: 352

Rok vydania: slovensky – 2020, anglicky – 2018

Žáner: Romantický

Hodnotenie: 5/5


2 – Hallowe’en Party 

Agatha Christie je majsterkou v písaní detektívnych románov. V tomto románe sa slávny detektív Hercule Poirot opäť ocitne tvárou v tvár neľútostnej vražde s množstvom nevysvetlených okolností. Dokážete nájsť vraha pred tým ako ho nájde Hercule Poirot?

,,When a Hallowe’en party turns deadly, it falls to Hercule Poirot to unmask a murderer…”

Stručný obsah:

Počas nočných party hier, Joyce Reynolds príde s priznaním, že bola svedkom vraždy. Nikto jej však neverí… Až pokiaľ sa nenájde jej telo. 

V boji proti času, klamstvám a noci musia Hercule Poirot a jeho pomocníčka Ariadne Oliver nájsť vinníka a odhaliť zlo zodpovedné za túto hrôzostrašnú vraždu. Počas tejto tajuplnej noci musí Poirot objaviť čo je táto “negatívna prítomnosť”. Je to skutočne práca nadprirodzených bytostí alebo Hercule Poirot čelí vražde? Alebo dvojitej vražde?

Táto kniha je určite pre milovníkov záhad, tajomstiev a nadprirodzena. Je to kniha, ktorú musíte čítať počas Halloweenskej noci, kedy na vás číhajú mátohy a dávate si veľký pozor na to, či nemáte strašidlo pod posteľou. 

Knihu si po dočítaní môžete pozrieť aj vo filmovom prevedení, ktoré malo v kinách svoju premiéru 14. septembra 2023. 

Oficiálny trailer nájdete tu:

A knihu dokonca môžete nájsť aj ako audioknihu na YouTube!

Počet strán: 272

Rok vydania: anglicky – 2015

Žáner: Detektívny

Hodnotenie: 5/5


3 – Harry Potter a Kameň Mudrcov

Harry Potter je pre mnohých srdcová záležitosť. Kedy je lepšie obdobie nájsť sa po boku Harryho v Rokforte spolu s Ronom a Hermionou než v jesennom období, kedy lístie hýri farbami, vonku je sychravo a vy si spravíte šálku vášho obľúbeného horúceho nápoja? 

,,Zaoberajme sa svojimi snami, ale nezabúdajme žiť.” 

Verím, že tieto knihy nemusím predstavovať, ale pre istotu stručný obsah:

Harry prišiel o svojich rodičov pri dopravnej nehode, vďaka ktorej sa ocitne u svojho príšerného uja a tety. Chvíľu predtým ako oslávi svoje jedenáste narodeniny mu začnú chodiť záhadné listy bez spätnej adresy. V nich sa dozvie, že bol prijatý na jednu z najlepších škôl v krajine. Jeho príbuzní s týmito “čudnými ľuďmi” nechcú mať nič spoločné. Kto však sú títo „čudní ľudia“? Čo je to Rokfort? Ako sa hrá metlobal? Pokiaľ vám toto neprišlo zvláštne alebo ste ešte na to ešte neprišli… 11-ročný Harry Potter je predsa čarodejník a v tejto chvíli sa mu otvára úplne nový kúzelný svet. 

Túto sériu kníh čítam každý jeden rok počas jesenného a zimného obdobia; stala sa pre mňa neodmysliteľnou časťou môjho čitateľského roku. Pokiaľ ste túto knihu ešte nečítali, toto je vaše znamenie ponoriť sa do čarovného sveta Harryho Pottera. 

Počet strán: 320

Rok vydania: slovensky- 2015, anglicky – 1997

Žáner: Dobrodružný, Fantasy

Hodnotenie: 5/5


4 – If we were villains

Novodobá dark academia klasika, po slovensky Darebáci a blázni. M. L. Rio je autorka, ktorá pred svojou spisovateľskou kariérou okúsila aj divadlo a herectvo. (a ešte pred tým bola taktiež veľký bookworm!). Jej magisterské štúdium v odbore Shakespearovskej literatúry sa odzrkadlilo aj na tomto diele, ktoré nemôžete vynechať na svojom TBR liste túto jeseň! 

“You can justify anything, if you do it poetically enough.”

Stručný obsah:

Oliver Marks sedel 10 rokov vo väzení za vraždu, ktorú možno spáchal, a možno nie. V deň jeho prepustenia na neho čaká detektív, ktorý má množstvo otázok o minulosti a o tom, čo sa v skutočnosti stalo v tú – danú – osudnú noc. 

7 študentov herectva posadnutí Shakespearom a jeho hrami, obklopení žiarami svetiel a antickými knihami, žijúci vo svete divadla, v ktorom chceli ostať už naveky. To však nie je realistické, alebo áno? Kde začína táto pomyselná čiara medzi skutočným svetom a svetom umelo vytvoreným autormi? Ako ďaleko môžu zájsť, aby to nebolo priďaleko? Je možné, aby sa reálny svet prelínal so svetom divadelným bez toho, aby to malo fatálne následky?

Toto dielo je absolútne briliantné! Autorka využila nádherný spôsob písania, ktorým predstavuje čitateľom svet plný tajomstiev a geniálneho herectva. Kniha obsahuje aj časti, kde autorka priamo cituje Shakespeara alebo sa postavy vžívajú do roly postavy, ktorú majú stvárniť – týmto majstrovsky vytvára dramatický efekt príbehu. Dielo má dark undertone, čím sa dokonale hodí ako čítanie do upršaného počasia! 

Počet strán: 420

Rok vydania: slovensky – 2023, anglicky – 2017

Žáner: Mysteriózny

Hodnotenie: 4/5


5 – The Luminaries

Susan Dennard je New York bestselling autorkou, ktorá píše fantasy príbehy, z ktorých vám určite nabehne husia koža. Tieto príbehy píšu o mágii, ktorú potrebujete na to, aby ste prekonali svoj najväčší strach v lese plnom bytostí z vašich nočných môr, a aj o odvahe, ktorú budete musieť nazbierať, aby ste mohli čeliť vašej vlastnej rodine a jej tajomstvám. Táto kniha nesmie chýbať na TBR liste knihomoľov milujúcich thrillery, fantasy či horory!!

“Not all monsters can be slain, and not all nightmares are confined to the dark.”

Stručný obsah:

Hemlock Falls je miesto ako žiadne iné – nenájdete ho na mape, elektronika je zbytočná a nefunkčná, a nachádza sa tu zvláštny les… Les za mestom, ktorý vás môže zabiť.

Winnie Wednesday vylúčili zo spoločnosti, tak ako celú jej rodinu. To všetko len kvôli zrade jej otca. Z tohto dôvodu sa chce Winnie zúčastniť na starovekej tradičnej skúške, vďaka ktorej sa bude môcť stať súčasťou “the Luminaries” – ochrancovia mesta pred všetkými jeho hrôzostrašnými bytosťami. Existujú len dve možnosti ako sa táto skúška môže skončiť: Winnie sa stane súčasťou slávnych Luminaries a jej rodina sa dostane z reťazí vyhostenia… alebo Winnie zomrie pri jej pokuse prežiť tieto 3 skúšky. 

Príbeh Winnie bol jedinečný, presne tak ako hlavná hrdinka. Pokiaľ ste fanúšikmi mysterióznej atmosféry, tajomstiev a príšer, ktoré sa skrývajú počas dňa a vychádzajú, aby vás stretli v mesačnom svetle, táto kniha si zaslúži, aby ste jej dali šancu. Má prvky hororu, thrileru, tak trochu drámy a lásky, a taktiež je významnou aj téma priateľstva a lojality. 

Počet strán: 294

Rok vydania: anglicky – 2022

Žáner: Sci-fi, Fantasy, Horor, Dobrodružný

Hodnotenie: 4/5


Iné knihy, ktoré taktiež určite stoja za zmienku sú:

Knihy od Vladimíry Šebovej: Vladimíra Šebová je slovenská autorka, ktorá napísala knihy Dcéra Zimy, na ktorú máme recenziu tu: 4 Najlepšie Knihy Roku 2022 a taktiež jej tento rok vyšla novinka s názvom Syn Podsvetia. Obe tieto knihy majú dokonalý jesenný vibe, ktorý vám určite spríjemní sychravé dni. Sú to fantasy knihy, v ktorých nájdete slovanskú mytológiu, množstvo geniálnych postáv, vtipných ale i napínavých chvíľ, a nečakané zvraty. 

The Secret History od Donny Tartt je kniha, ktorá kričí “Dark Academia vibes”. Žánrovo sa radí medzi mystery thriller a získala si srdcia mnohých čitateľov svojím dejom, postavami a jesennou atmosférou. 

The Night Circus od Erin Morgenstern je ďalšou z fantasy kníh, ktorá má ponurú jesennú náladu, ktorá vás absolútne pohltí. S cirkusom, ktorý prichádza bez varovania, objavuje sa v jeden deň len preto, aby ďalší deň mohol zmiznúť a nechať ľudí absolútne uchvátených. 


Milí knihomoli, toto bolo pár kníh, ktoré by určite nemali chýbať na vašom TBR liste túto jeseň. V tomto článku ste mohli nájsť tak trošku z každého žánru a verím, že ste si našli v tomto príspevku knihu, ktorá vám spríjemní sychravé jesenné dni.

Sending so much love,

Lenka<3

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.2 thoughts on “Tipy na jesenné čítanie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *