Collen Hoover: It Ends With Us

Kniha, ktorá je rovnaká ako jej obálka – plná kvetov a rozbitých ideálov. Príbeh Lily Bloom je popretkávaný listami adresovanými Ellen DeGeners. V skutočnosti sú plné pocitov z jej úplne prvej lásky. Poďte so mnou do Bostonu, kde sa Lily po vyštudovaní presťahuje.

počet strán: 367

rok vydania: 2016

žáner: romance novel

moje hodnotenie: 7/10

It Ends With Us Moodboard

Keď som minulý rok navštívila stovežatú Prahu, skrsol mi v hlave nápad odniesť si z každého cestovného výletu domov knihu. Pár minút pred odchodom vlaku som ešte rýchlo navštívila kníhkupectvo Luxor na stanici. Vedela som, že by som si chcela zadovážiť svoju úplne prvú knihu v anglickom jazyku, a tak som na Slovensko odchádzala s knihou It Ends With Us (Končí sa to nami), ktorú mi už párkrát predtým podsunul aj TikTok.


BOSTON, MIESTO KDE JE VŠETKO LEPŠIE

A práve tam sa odohráva väčšina deja a sústreďujú takmer všetky postavy. Naozaj sa mi páčilo, akým spôsobom autorka toto mesto vykreslila a častokrát skvelo zakomponovala do príbehu.

Hlavná hrdinka Lily, ktorá prežila ťažké detstvo, v Bostone otvára svoje vlastné kvetinárstvo. Okrem nej v príbehu vystupuje aj neurochirurg RyleAtlas, chlapec bez domova z jej tínedžerských rokov, s ktorým sa po rokoch v meste jej nového začiatku náhodne stretnú a niekoľko ďalších vedľajších postáv.


ATLAS CORRIGAN, the cookies expert

Lily s Atlasom spája spoločná minulosť, o ktorej sa dozvedáme zo spomínaných listov. Atlas utečie z domu a premýšľa o samovražde. Jeho matka sa o neho takmer vôbec nestará a tak prespáva v opustenom starom dome. Ten susedí práve s tým, kde býva Lily. Tá ho raz náhodne zbadá a rozhodne sa mu pomôcť. Ani netuší, že mu v tej chvíli zachránila život. Od teplých diek a jedla, až po to, že umožní Atlasovi osprchovať sa a tráviť čas v ich dome. Keď jej rodičia nie sú doma, navštevuje ju a okrem toho, že sa presvedčí ako skvelo Atlas dokáže piecť, taktiež pomaly zisťuje, že k nemu cíti niečo viac.

Myslím, že Collen Hoover veľmi dobre vedela, prečo tieto postavy spojiť. Obaja poznačení nešťastným detstvom, jednoducho túžiaci po láske, ktorá bude čistá, úprimná a bezpodmienečná. Definícia ľudí, ktorí sa vedia pochopiť v každom smere.

„We´re just alike, I used to fall a lot, too, Lily.“

Je to však náročné ustáť, keď svoj vzťah udržujete v tajnosti a jeden z vás nemá ani kde bývať, všakže? A tak sa Atlas odsťahuje k svojmu strýkovi do Bostonu a opúšťa Lily, ktorej to síce láme srdce, no je šťastná, že našiel miesto, kde môže spokojne žiť. Odchádza s pre nich typickým:

„Just keep swimming.“


RYLE KINCAID, the man in scrubs

Presúvame sa do súčasnosti, kedy sa aj Lily dostane do Bostonu. Minulosť berie ako ukončenú a prežíva práve svoj nový vzťah s Ryle-om. S tým sa stretávame hneď na začiatku knihy na opustenej streche jednej z výškových budov pri hviezdnej oblohe… keď hádže zo zlosti stoličkou. 😀 Už hneď tam vedú dôverný rozhovor, pomerne rýchlo na to, že sa poznajú tak krátko.

Neskôr sa do seba zamilujú a Ryle jej prezradí aj svoje najväčšie tajomstvo a trápenie zároveň, ktoré sa týka jeho mŕtveho brata. I keď má Ryle náročnú prácu v nemocnici, vždy si nájdu na seba čas a ich láska stále rastie.

„But if I send you flowers every time I´ve had the urge to send you flowers, you wouldn´t be able to fit them inside your apartment. Because that´s how much I think about you.“

Ich vzťah by som zadefinovala asi ako všetko, čo Lily vždy chcela a zároveň nenávidela. S novým partnerom sa navzájom podporujú, ich vzťahu nechýba vášeň, a často vedú úprimné rozhovory, ktoré dopĺňajú takzvanými „nahými pravdami“.

And when I whisper: „I love you, too,” it´s the most naked truth I´ve ever spoken to him.


„15 SEKÚND, TAK MÁLO STAČÍ NA TO, ABY SA NA ČLOVEKU ZMENILO ÚPLNE VŠETKO.“

Avšak Lily si v sebe nesie mnoho temných zážitkov, ktoré jej patrične prekážajú v tom nájsť si zdravý, netoxický vzťah. Jej otec fyzicky a sexuálne zneužíval jej matku a tak dnes Lily musí zápasiť okrem pocitu viny aj s tým, že keď sa jej samej niečo podobné stane s Ryle-om, odpustí mu rovnako, ako jej matka svojmu manželovi. To, čo v minulosti matke vyčítala, dnes sama robí: zabúda na svoju hodnotu a zostáva s mužom, aj keď jej ubližuje a celý čas sa cíti približne takto:

„I´ll keep pretending to swim, when all I´m really doing is floating. Barely keeping my head above the water.“

Okrem iného teda kniha šíri aj povedomie o fyzickom násilí medzi partnermi či dopade, ktoré takéto správanie môže mať na ich deti. Colleen Hoover na konci knihy napísala aj pár slov práve o tejto problematike, čo vnímam ako veľmi dobré rozhodnutie, keďže je dôležité čitateľovi pripomenúť, že podobne desivé situácie sa nedejú len v knihách, ale aj v skutočnom živote. A hlavne, že je viac ako potrebné o nich hovoriť.

Ako sa príbeh zamotá, keď sa Lily znova stretne s Atlasom, ktorý sa navyše dozvie o nevhodnom správaní sa Ryle-a k nej? Existuje niekto alebo niečo, čo by pomohlo Lily zmeniť svoje rozhodnutie? A kto je pre ňu vlastne ten správny? To zistíte jedine po prečítaní!


AKÝ JE MÔJ CELKOVÝ DOJEM?

Ak taktiež hľadáte anglickú knihu, ktorá vás hneď zo začiatku nezahltí ťažkopádnymi výrazmi a slovnou zásobou, môžete siahnuť práve po tejto. Čítala sa naozaj veľmi jednoducho, ani neviem kedy som pretáčala stránky

Príbeh ma bavil a od prvého stretnutia Atlasa s Ryle-om som sa nevedela od neho odtrhnúť. Predstaviteľku Lily som si totiž hneď obľúbila a veľmi som jej priala typický „happy end“, čo sa myslím, nakoniec aj podarilo. Záleží na tom, ako sa rozhodnete na to pozerať vy. 🙂

Momentálne už mám od autorky prečítanú aj druhú knihu a i keď sú okamihy v jej príbehoch občas predvídateľné, stále má jej písanie isté čaro.

Tu je ešte niekoľko úryvkov, ktoré mi zostali v pamäti a myslím, že sa naozaj podarili:

„If only my issues were as trivial as matters of the heart.“

„In the future… if by some miracle you ever find yourself in the position to fall in love again… fall in love with me.

„Just because we didn´t end up on the same wave, doesn´t mean we aren’t still a part of the same ocean.“

„No matter how different the substance of a love might be at different ages in a person´s life, I know that love still has to weight the same.“

Pokiaľ vás príbeh zaujal, nájdete ho napríklad aj v kníhkupectve Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=246318. Tak ako v pôvodnej angličtine, aj po slovensky. V súčasnosti je vonku aj druhý diel série s názvom It Starts With Us, ktorý dokumentuje udalosti pred týmto príbehom, a teda najmä vzťah Lily s Atlas-om.

Do skorého čítania, Sof ! <3

KNIHOMOĽ?

TAK TU SI SPRÁVNE!

Pre viac článkov, inšpirácie a tipov sa pridaj medzi našich knižných kamarátov.1 thought on “Collen Hoover: It Ends With Us”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *